molety.pl
opakowania i akcesoria
do pakowania próżniowego

Zobacz polecane produkty

Pakowanie próżniowe produktów spożywczych
Pakowanie próżniowe produktów spożywczych

Przedłużenie trwałości produktów spożywczych, ochrona wartości odżywczych oraz walorów smakowych to najważniejsze oczekiwania producentów i konsumentów żywności. Producenci, nastawieni na zysk, wybierają często najbardziej opłacalne dla siebie rozwiązania, natomiast świadomi konsumenci, preferują metody przemyślane i bezpieczne dla zdrowia. Pakowanie próżniowe umożliwia znaczące wydłużenie okresu trwałości bez negatywnego wpływu na wartości odżywcze i walory smakowe.

Ważnym elementem przygotowania do pakowania próżniowego jest odpowiednia organizacja stanowiska pracy z przestrzeganiem zasad higieny i ergonomii. Pakowane produkty powinny być umieszczane w opakowaniu w sposób uniemożliwiający ich zanieczyszczenie, które może przyspieszyć procesy psucia. Najlepiej nie dotykać produktów bezpośrednio, zwłaszcza w przypadku wilgotnej powierzchni, która może być ułatwieniem dla rozwoju drobnoustrojów.

Worki moletowane należy używać jednorazowo, z wypełnieniem do ok. 80% dostępnej objętości. W przypadku pakowania produktów płynnych np. zup lub sosów, należy zwrócić uwagę na umieszczenie wypełnionego opakowania nieco poniżej listwy zgrzewającej pakowarki, tak by unikać wylania zawartości opakowania oraz zassania płynu przez pompę pakowarki próżniowej, co może skutkować jej uszkodzeniem.

Niektóre produkty spożywcze po zapakowaniu mogą wydzielać gazy (np. sery, warzywa), powodując efekt napęcznienia opakowania. Warto pamiętać, że jeżeli worek pozostaje szczelny, nadal chroni przed dostępem powietrza i drobnoustrojów z zewnątrz. Produkty, których ostre krawędzie podczas pakowania mogą przebić i rozszczelnić worek, należy pakować tak jak produkty delikatne, odpowiednio skracając cykl odsysania, wcześniej przechodząc do trybu zgrzewania worka.

W przypadku pakowania na dłuższy okres niż kilka dni, zwłaszcza przy przechowywaniu w zamrażarce, zaleca się opisanie markerem na gładkiej stronie worka: zawartości oraz daty pakowania - co pozwoli na lepszą orientację, zwłaszcza przy większej ilości opakowań.

Zalety pakowania próżniowego
Zalety pakowania próżniowego

Pakowanie próżniowe produktów spożywczych w pakowarkach komorowych jest stosowane profesjonalnie na szeroką skalę w przemyśle spożywczym od kilkudziesięciu lat. Dzięki rozwojowi technologii oraz miniaturyzacji, podobny efekt ochrony można osiągnąć przy użyciu tanich i prostych pakowarek ze ssaniem zewnętrznym. Niski koszt zakupu poręcznych urządzeń pakujących, ich bardzo łatwa obsługa oraz wysoka skuteczność, przyczyniają się do rosnącej popularności pakowarek listwowych oraz worków moletowanych. Dzięki temu, gospodarstwa domowe oraz regionalni producenci mają coraz lepszy dostęp do wygodnej i skutecznej metody ochrony pakowanej żywności.

Do głównych zalet pakowania próżniowego należy zaliczyć:
- ograniczenie potrzeby stosowania chemicznych środków konserwujących - usunięcie powietrza z wnętrza opakowania oraz szczelne zamknięcie woreczka, ogranicza rozwój bakterii i pleśni oraz zabezpiecza zawartość przed ich dostępem z zewnątrz
- możliwość rezygnacji z konieczności pasteryzacji - obróbka termiczna wiąże się z ryzykiem utraty witamin i wartości odżywczych
- wydłużenie okresu świeżości - zapakowane próżniowo produkty spożywcze znacznie dłużej pozostają świeże i gotowe do konsumpcji
- efektywne wykorzystanie posiadanych zasobów - łatwy podział na porcje do jednorazowego wykorzystania, zapobiega marnowaniu i wyrzucaniu niewykorzystanego jedzenia
- łatwość przechowywania - estetyczne, przezroczyste opakowanie pozwala na szybkie sprawdzenie zawartości
- oszczędność miejsca - po odessaniu powietrza, worek próżniowy ściśle przylega do produktu, opakowanie nie zajmuje tak dużo cennej przestrzeni w chłodziarce lub zamrażarce jak plastikowe pojemniki
- szeroki wybór dostępnych rozmiarów - umożliwia optymalne dopasowanie opakowania do różnych wielkości produktów oraz objętości porcji
- niska cena jednostkowa - worki moletowane są dostępne już od kilkunastu groszy za sztukę, pozwalają na skuteczną ochronę znacznie droższej zawartości

O czym warto pamiętać podczas pakowania próżniowego
O czym warto pamiętać podczas pakowania próżniowego

Przy pakowaniu wilgotnych, tłustych produktów, usunięcie zanieczyszczeń z miejsca łączenia folii ułatwi uzyskanie szczelnego zgrzewu.

Oprócz gotowych dań, próżniowo można pakować również osobno półprodukty, dzięki czemu można samodzielnie dobrać składniki posiłku, w zależności od indywidualnych preferencji.

Aby uniknąć ryzyka uszkodzenia pompy próżniowej pakowarki, podczas pakowania próżniowego, należy zapobiegać zassaniu płynów z wnętrza opakowania, w razie potrzeby, skracając cykl odsysania i przechodząc ręcznie do trybu zgrzewania.

Pakując próżniowo produkty płynne, takie jak zupy i sosy, warto worek umieścić poniżej pakowarki, zmniejszając ryzyko wylania zawartości oraz uszkodzenia pompy próżniowej przy zassaniu cieczy.

Przy pakowaniu ryb i kiełbasy dobrze sprawdzi się folia moletowana w rolce.

Oprócz produktów spożywczych, przed szkodliwym wpływem wilgoci można chronić również zapakowane: dokumenty, pieniądze, telefon.

Przy stosowaniu worków moletowanych o mniejszej szerokości, łatwo można zwiększyć wydajność i szybkość pracy, pakując jednocześnie dwa opakowania umieszczone obok siebie na listwie zgrzewającej pakowarki próżniowej.

Podczas pakowania, warto dzielić potrawy na mniejsze porcje, dla wygody i dla zdrowia.

Technologia pakowania próżniowego
Technologia pakowania próżniowego

Technologia pakowania próżniowego, oprócz wydłużenia okresu świeżości żywności, otwiera przed nami szereg dodatkowych możliwości związanych z nowoczesnymi metodami marynowania, przygotowania potraw do specjalnej obróbki termicznej w odpowiednim opakowaniu, metodą sous vide – tzw. slow cooking, a także ochroną produktów niespożywczych przed dostępem powietrza i wilgoci. Pakowanie próżniowe sprawia, że mięso zamknięte w szczelnym opakowaniu lepiej wchłania marynaty, pozwalając na osiągnięcie w krótkim czasie efektu odpowiadającego kilkunastu godzinom obróbki w tradycyjnych warunkach.

Na skalę korzyści wynikających z pakowania próżniowego żywności ma wpływ wiele czynników. Nie wszystkie jesteśmy w stanie kontrolować w wystarczającym stopniu (np. wilgotność produktu, która ma znaczący wpływ na jego trwałość), ale wiedza o tych zależnościach pozwoli nam optymalnie wykorzystać zalety tej metody i ograniczyć marnowanie jedzenia. Dzięki zastosowaniu wysokich standardów higieny produkcji i przechowywania opakowań, produkt spożywczy może być dobrze chroniony przed dostępem bakterii, grzybów i pleśni a także tlenu, który przyspiesza ich namnażanie.

W zależności od rodzaju produktów spożywczych, poziomu wilgotności oraz ich ewentualnej wcześniejszej obróbki, pakowanie próżniowe umożliwia nawet kilkukrotne wydłużenie okresu świeżości, zarówno w przypadku przechowywania w temperaturze pokojowej, chłodziarce oraz zamrażarce.

Polecane produkty

28x1000 cm folia moletowana w rękawie do pakowania próżniowego 28x1000 cm folia moletowana w rękawie do pakowania próżniowego
Producent: euro-vac
Cena:

24,99 zł

Cena regularna: 29,90 zł

szt.
zobacz więcej
  • promocja
  • nowość
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Paczkomaty InPost (przesyłka gratis dla zam od 100zł)) już od 100,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl